Kasvisruokaa ja treeniä

Juoksu 1 h 9 min (pe)

Pyörä-juoksu yhteistreeni 1 h 16 min (to).

Kesätorstaiseen tapaan torstaina oli triathlonseuran yhteistreeni, pyörä-juoksu.

Paikalle meitä saapui semmonen kymmenisen kappaletta ja tiedän, että moni epäröijä ei tullut vaikka olisi kannattanut. Näissä yhteistreeneissä ei oo mitään väliä onko harrastaja hidas vai nopea, kaikki pärjäävät kyllä ja matkasta ei jää vaikka omia vauhteja mennäänkin. Tulkaa ihmiset yhteistreeneihin kun semmosia ja vielä kaiken lisäksi laadukkaita semmosia järjestetään ja varsinkin kun moni haluaisi tulla, mutta ei jostain syystä usein tai ikinä. Tiiän ainakin muutaman semmosen pärsuunan.

Yhteistreenin porukka tällä kertaa.
Yhteistreenin porukka tällä kertaa.

Treeni meni niin, että tavattiin jossain parkkiksella pyörinemme ja juoksutossuinemme. Viisas valmentaja laittoi meidät ensin pyörällä matkaan, poljettiin normaalivauhtia semmonen ehkä 15 min jonka jälkeen tuli pitkä ylämäki ja se mäki vedettiin täysiä jonka jälkeen taas rennosti eräälle bussipysäkille missä koko porukka taas kokoontui ja valmentaja antoi lisäohjetta ja antoi myös palautetta ihmisten pyöräilyistä ja ajoasennoista ja satulan korkeuksista ym. mukavaa.

Iloa kansalle!
Iloista meininkiä vaikka onkin kovia vetoja.

Seuraava vaihe oli pyöräillä takaisin päin ja siinä oleva ylämäki nopealla kadenssilla ja kääntöpaikan jälkeen seuraava ylämäki hitaahkolla kadenssilla ja taas tavattiin samalla bussipysäkillä josta poljettiin takaisin parkkipaikalle missä tavattiin. Yksi ylämäki oli tässäkin taas poljettavana erikoisohjein.

Parkkiksella tossut jalkaan noin 4 km tai alle juoksulenkura siten, että menomatkalla justiin pari tolpan väliä lujaa ja kolme palauteltiin rennosti ja tulomatkalla kaksi tolpan väliä juostiin lujaa ja yksi palauteltiin. Kova oli setti.

Kaikille yhteistreenien kovuutta arasteleville ihan vaan tiedoksi, että seuran yhteistreeneissä pärjää myös härren äiti siinä missä mää ja härrekin ynnä muut seuran immeiset.

Kuva Timo Kananoja.
Härren äiti oli myös pyöräilemässä juhannuksena Ratareidessä. Kuva Timo Kananoja.

Löysin hyvältä kuulostavan kasvisruokareseptin internetin ihmeellisestä maailmasta. Halapaa ja hyvää:

Hernerouhe-grahamjauhopyörykät.
Hernerouhe-grahamjauhopyörykät.

Grahamjauho-hernerouhepyörykät.

 • 2 dl gram- eli kikhernejauhoja
 • 2 dl hernerouhetta
 • 1–2 tl jauhettua korianteria
 • 1–2 tl juustokuminaa
 • suolaa
 • 2 dl vettä
 • seesaminsiemeniä
 • öljyä paistamiseen

Kaikki kuivat aineet paitsi seesaminsiemenet kulhoon sekaisin. Vesi joukkoon ja annetaan turvota puoli tuntia. Jos taikina on liian tönkköä lisätään vähän vettä.

Pyöritellään pyöryköiksi ja pyörykät pyöritellään sesaminsiemenissä. Paistetaan pannulla sopivan paahteisiksi.

Tekovaiheita.
Tekovaiheita.
Kaiken maailman kastikkeet sopii näitten pyöryköitten kanssa. Kylmät ja lämpimät, tomaattiset, jogurttipohjaiset ja muut.
Kaiken maailman kastikkeet sopii näitten pyöryköitten kanssa. Kylmät ja lämpimät, tomaattiset, jogurttipohjaiset ja muut.

Tänään onkin sitten pitkän pitkän pyörätreenin vuoro. Pisimmän ikinä.

Liikuntapäiväkirja Facebookissa.

Mainokset

4 thoughts on “Kasvisruokaa ja treeniä

 1. Kiitos taas uudesta kasvisruokaohjeesta.
  Torstaitreenit ovat olleet tosi mahtavia. Ja vaikka minä jäänkin muusta porukasta kuin nalli kalliolle niin, ei se minua itseäni haittaa yhtään. Yritään vaan niin perkuleesti kehitellä pyöräily- ja juoksutekniikkaa. Jospa ne joskus muistuttaisivat ko. lajia, kun aikansa treenaa.

  Tykkää

  1. Joo ole hyvä, nyt oli tosi helppo ohje ja vielä helpompaa on jos ei teekään pyöryköitä vaan pihvejä, nami nami. Hernerouhe on hyvää.

   Olis kyllä kiva kun kaikki halukkaat uskaltaisivat tulla torstaitreeneihin, se kannattaa tulla, on kehittävää ja kivaa.

   Tykkää

 2. Mä en oo jotenkin edes tajunnu, että treenit on torstaisin. 🙂 Oon mäkin seuralainen. Maanantain setit taitaa olla vaan niitä harkkoja aina silloin tällöin. Käyn kyllä niissäkin välillä notkumassa rannalla, vaikka en uimaan tulekaan. Kiva seurailla muiden menoa ja oppia siitä itse lisää. 🙂

  Tykkää

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Google+ photo

Olet kommentoimassa Google+ -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s